...

Bora Aksu for Koton 2007-2008 Sonbahar-Kış

Dünyaca ünlü moda tasarımcısı Bora Aksu, Koton’la uzun yıllar sürmesi planlanan işbirliğine, 2007-2008 Sonbahar-Kış Koleksiyonu ile devam ediyor. Bora Aksu for Koton 2007-2008 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda, bu defa farklı kumaş ve dokuların yarattığı uyum arayışı göze çarpıyor.

Koleksiyonun hikayesini, 1947 yılında Paris’te başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan “the new look” (Yeni Görünüm) akımının, o yıllarda yarattığı büyük etkisi oluşturuyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, yorgun dünyanın yıpranmış ve modadan uzak kalmış yüzüne, tamamen yeni bir soluk getiren Yeni Görünüm Akımı, özellikle Victorian Dönemi’nin abartılmış görüntüsünün 1940’lı yıllara yeniden uyarlanmasıyla çok kısa zamanda kimlik bulur ve benimsenir. Savaş ve yokluk yılları boyunca lüks ve gösterişten uzak kalan dünyanın, lüksü her anlamda keşfetmeye çalıştığı bu dönemde, cömertçe kullanılan kumaşlar, pul ve simlerle yaratılan ışıltılı detaylar ve yoğun kullanılan drapeler dikkat çekiyor.

Kadınlara yeniden doğuşunu ve kadınsılığını müjdeleyen Yeni Görünüm Akımı’nın çağrıştırdığı hüzün, estetik, yumuşak ve masum havanın arkasındaki ışıltı ve karanlık, “Bora Aksu’nun Koton’a hazırladığı koleksiyona yön veren önemli karşıtlıklardan biri oldu. Savaşın yorgun ve yoksulluğunun, yeniden doğuşla silindiği bu dönem, renk paletinde de kendini gösteriyor. Bora Aksu for Koton Koleksiyonu’nda hakimiyetini sürdüren ve ana renk olan siyahın, farklı tonlarının, parlaktan mata doğru giden gölgelerle kendini gösteriyor olması, bir yerde siyahın siyahla yarattığı karşıtlığı ve uyumu hedefliyor. Siyahın yanındaki griler, doğal tonların pastel dokunuşlarla yumuşadığı renkler, mor ve fuşyalarla canlılık kazanıyor ve yeniden doğuşu simgeliyor.

Savaştan çıkan kadınların, tekrar kadınlıklarını keşfettikleri Yeni Görünüm döneminin silüetleri “Bora Aksu for Koton 2007-2008 Sonbahar-Kış Koleksiyonu”nda da belirgin bir şekilde kendini gösteriyor. Bel hatlarının vurgulandığı, dolgun veya dar eteklerin kadınsı çizgisi, detaylardaki feminenlik ve incelik koleksiyonda öne çıkıyor. İpek, krep, şifon ve dantel gibi kumaşların, yünler, kotonlar ve jarselerle kullanılması Yeni Görünüm Akımı’nın ana temasını oluşturuyor. İnce dantellerin arasında kullanılar jarseler, şifonların altına gizlenmiş gümüş dokulu kumaşlar, koton jarselerin üzerindeki payet işlemeli kumaşlar koleksiyondaki diğer detaylar arasında yer alıyor.

Koton, ulaşılabilir fiyatlarla, ünlü tasarımcı Bora Aksu koleksiyonlarını siz moda severlerin beğenisine sunmaya devam ediyor.

Benzer Gönderiler:

Paylaşım:
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Google Bookmarks
  • Live
  • Technorati
  • Mixx

Yorum Yazın

* Girilmesi zorunlu alanlar
ModaModa.net Forumları Açıldı!
Forumlarımıza üye olarak giyim ve moda konusunda üyelerimiz ile bilgi paylaşabilirsiniz. ModaModa.net Forumlarına gitmek için burayı tıklayınız.

Önemli Not : modamoda.net'de haberleri yayınlanan hiçbir marka ile ticari bağımız bulunmamaktadır. Ürün bilgisi, fiyatlar, mağaza adresleri, şikayetleriniz ve bayilik talepleri için lütfen marka üreticileri ya da distribütörleri ile temasa geçiniz.