KOM’un Cow Parade İstanbul’a katkısı

KOM’un Cow Parade İstanbul Katkısı:Mitolojik İnek İO

Kom, Cow Parade-İstanbul etkinliğine “mitolojik inek” İo ile katılıyor.

Kom, Cow Parade-İstanbul etkinliğine “mitolojik inek” İo ile katılıyor.

Zeynep Fadıllıoğlu’nun tasarladığı “mitolojik inek” İo, eski Yunan mitolojisinin traji-komik bir aşk öyküsünün kahramanı.

İo’nun mitolojide başından geçenler, İstanbul Boğazı’nın yabancı dillerde Bosphorus olarak adlandırılmasına da neden olmuştu.

Mitolojik Tanrı Zeus, genç ve güzel İo’ya gönlünü kaptırır. Durumu kıskanç eşi Hera’dan gizlemek için Zeus, genç kızı beyaz bir ineğe dönüştürür. Ama Hera, kanmaz. İo’ya bir sinek musallat eder. Kaşıntıdan deliye dönen İo, çareyi bugünkü İstanbul Boğazı’nın olduğu yerde suya girmekte bulur. Böylece, su yolunun adı “İnek Geçiti” (Bosphorus) olur. Batı dillerinde İstanbul Boğazı’na verilen bu ismin kaynağı İo’dan kaynaklanıyor. (İo, daha sonra İstanbul’dan Mısır’a kaçar ve Zeus onu yeniden güzel bir kadına dönüştürür.)

Kom’un mitolojik ineği İo, 1 Ağustos - 31 Ekim 2007 tarihleri arasında Metrocity Alışveriş Merkezi’nde sergileniyor olacak.

CowParade-İstanbul’da sergilenecek heykeller, üç aylık sergi sonrasında Kasım ayında düzenlenecek bir müzayede ile satışa çıkarılacak. Bu satıştan elde edilecek gelir ile Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği, AÇEV ve TEMA yararına fon oluşturulacak.

Yorum Yazın

* Girilmesi zorunlu alanlar